Get Adobe Flash player

Ankara Büyükşehir Belediyesi, Ankara’da arıcılığın geliştirilmesi amacıyla bir yandan boş arı kovanı dağıtırken, üreticilerin arılı hale getirdiği kovanları da satın alarak kura sonucu yeni sahipleriyle buluşturuyor.

Ankara Belediyesi'nden Arı Üreticilerine DestekAnkara Büyükşehir Belediyesi Genel Sekreter Yardımcısı Nazlı Ergül, “Televizyonlarda izlediğimiz 5 liraya satışı yapılan bal üretimi değil gerçek bir bal üretimi yapılması için çalışmalar yapıyoruz” dedi.

Başkent’te bal üretiminin artırılması ve Ankara balının yaygınlaştırılması için etkin bir proje uygulayan Büyükşehir Belediyesi, daha önce 6 bin boş kovan dağıtırken, 4 bin kovanın dağıtımını da gerçekleştirecek. Büyükşehir Belediyesi, dağıtılan kovanları oğullu hale getiren üreticilerden satın alarak kura ile yeni üreticilere yüzde 25 katkı payı ile veriyor. Bu amaçla ilk etapta Kazan İlçesi’nde düzenlenen törenle 28 kişiye 10’ar adet oğullu arı kovanı dağıtıldı. Oğullu arı kovanı dağıtımı diğer ilçelerde de devam ediyor.

Kırsal Hizmetler ve Jeotermal Kaynaklar Dairesi Başkanlığı tarafından düzenlenen ve tüm ilçelerde hafta boyunca devam edecek kura törenlerinin ilki Kazan’da gerçekleştirildi. Kazan Halk Eğitim Merkezi’nde düzenlenen kura törenine, Büyükşehir Belediyesi Genel Sekreter Yardımcısı Nazlı Ergül, Kazan Belediye Başkanı Lokman Ertürk, Kırsal Hizmetler ve Jeotermal Kaynaklar Daire Başkanlığı Kalkınma Projeleri Şube Müdürü Mevlüt Oğuz, mahalle muhtarları ve çok sayıda üretici katıldı.

4.000 ARIKOVANI DAHA DAĞITILACAK

“Ankara Çok Ballı” sloganıyla başlatılan projenin kura töreninde, proje hakkında bilgi veren Kalkınma Projeleri Şube Müdürü Mevlüt Oğuz, 10 bin arı kovanından 6 bin adedini daha önce üreticilerle buluşturduklarını hatırlattı, geri kalan 4 bin kovanın da dağıtımının yapılacağı müjdesini verdi.

Bu süreçte uygulanan prosedürleri anlatan Oğuz, “Daha önce dağıttığımız 6 bin boş arı kovanlarını çiftçilerimizden oğullu olarak geri satın alıyoruz. Aldığımız dolu arı kovanlarını tekrar çiftçilerimize toplam bedelin yüzde 25’i, yani yaklaşık 90TL olan katkı payı ödemeleri sonrasıveriyoruz. Bu dağıtımda, haksızlık olmaması ve farklı düşüncelere çekilmemesi için de kura yöntemi ile yapıyoruz. Büyükşehir Belediyesi olarak amacımız Ankara’da tarım ve hayvancılık gibi arıcılığı da geliştirmek”dedi.

One Response to Ankara Belediyesi’nden Arı Üreticilerine Destek

  • gerçekten öyle beş liraya bal satılıyor bende anlamadım şeker bile o fiyata satılmazken adam bal diye insanlara satıyor.gerçek bal bence en düşük fiyatı bile 50 tl dir